Uroczystość z okazji otwarcia muralu Pani Aliny Margolis- Edelman
19 kwietnia – 80 lat temu – 1943 r. był poniedziałek, temperatura w dzień 24 C.
Po lewej stronie Wisły mieszkańcy Warszawy od rana słyszeli huk, odgłosy strzałów, a nad gettem widać było ciemne smugi dymu płonącego miasta. Młodziutka dwudziestolatka Alina Margolis (później Edelman) była po drugiej stronie muru wśród warszawiaków, na Ochocie . Choć znajdowała się w oddaleniu od swej żydowskiej rodziny i przyjaciół – czuła się tym bardziej z nimi związana.
Dziś jest tu z nami obecna w sposób specyficzny – w sztuce: kształcie i w barwach muralu, który jest efektem twórczego spotkania, współpracy oraz wymiany pomysłów i energii dwóch stron – Artysty – Dariusza Paczkowskiego i uczniów Liceum Francuskiego oraz przedszkolaków, którzy rysowali na koniec “gwiazdki dla Aliny”.
Na grobie Marka Edelmana – na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie – jest symboliczny grób jego żony Aliny z napisem: “ PEDIATRA ŚWIATA”. Na muralu przy ul. Walecznych 4/6 jest natomiast upamiętnienie, które możemy nazwać “ KOBIETA ŚWIATŁA” : Alina w różowych okularach, niebieskiej poświacie, ze świetlistymi pasemkami we włosach, wśród żonkili i gwiazd – emanuje dobrą energią, daje dzieciom siłę, wychodzi z cienia.
Mówimy o tym z ogromną radością i dumą, że w 101 rocznicę swoich urodzin na dziedzińcu szkoły francuskiej i polskiego przedszkola Alina dostała w prezencie swój mural, barwne upamiętnienie w hołdzie dla Jej zasług.
Dlaczego ona, dlaczego tu, dlaczego przedstawiona w taki sposób-o tym będą mówić za chwilę uczennice sekcji polskiej z klasy 3éme – Karina Niezabitowska-Gérard i Alicia Grabowski.
Zanim oddamy im głos, chcemy najpierw wyrazić nasze PODZIĘKOWANIA dla zebranych tu osób, których zaangażowanie, zaufanie i wsparcie przyczyniły się do tego, że możemy dziś oficjalnie zainaugurować ten mural i wpisać go na listę ciekawych i oryginalnych miejsc w dzielnicy i stolicy.
Słowa uznania kierujemy przede wszystkim do Artysty i uczniów LFV, którzy z oddaniem doprowadzili prace do finału oraz do naszej szkolnej sekcji audiowizualnej z prof. Laurent Vavon, dokumentującej to wydarzenie, aby został po nim ślad.
Oczywiście nie byłoby tego spotkania, gdyby nasza nowa Dyrektorka LFV w osobie pani Anne Lesage nie dała inicjatorkom tego pomysłu (prof.języka polskiego – Annie Ciepierskiej i Barbarze Subko) zielonego światła i zobaczyła wieloraki sens tego projektu edukacyjnego.
Słowa podziękowania idą do drugiej Dyrektorki z sąsiedniego Przedszkola nr 292 pani Barbary Wyszyńskiej – Duch, która od samego przedstawienia pomysłu była mu bardzo przychylna i włączyła się bez wahania razem ze swoim zespołem w działania wokół Aliny.
Od początku projektowi kibicowało symboliczne “dziecko“ Aliny Edelman – czyli Fundacja
“ Dajemy Dzieciom Siłę ”( razem z nieobecną dziś współzałożycielką Zofią Winawer, która już w 2016 r. byla w LFV z premierą filmu “ Ala z Elementarza” i ujmującą opowieścią o jej bohaterce). Gorące słowa wdzięczności płyną do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którgo Dział Edukacji od 9 lat niestrudzenie w osobie obecnych Moniki Koszynskiej i Katarzyny Kulinskiej edukuje uczniów i nauczycieli o bohaterce naszego muralu. Nas też.
Stoen – właściciel ściany -wyraził zgodę (pomoc rzeczniczki – Aleksandry Smolarskiej – Flis)
Urząd Miasta Dzielnicy i Stolicy wyjaśnił stronę prawną przedsięwzięcia (pomagali : Barbara Brzezińska , Andrzej Opala( rzecznik prasowy z Pragi.)
Projekt od samego początku wzbudził też zainteresowanie i zyskał poparcie Ambasady Francji, a słowa uznania otrzymane od radcy kulturalnego Chappuis Audelin i attaché ds. współpracy edukacyjnej .MORISSET Philippe były tego miłym dowodem.
Szczegolnie wdzięczni jesteśmy córce Aliny – pani Annie Edelman – i jej rodzinie,którzy zaszczycili swoją obecnością inaugurację i mimo bardzo napiętego kalendarza swej podróży z Francji do Polski – znaleźli jednak czas, aby być tu z nami. Łączy nas Pamięć i łączy Alina.
A od dziś ma ona na Saskiej Kępie, na dziedzińcu polsko- francuskich instytucji swoje serdeczne miejsce. Bienvenue Alina !
Anna Ciepierska i Barbara Subko
https://ipragapoludnie.pl/artykul/mural-odsloniety-pamietajmy/1426764