Uroczystość z okazji otwarcia muralu Pani Aliny Margolis- Edelman

19 kwietnia – 80 lat temu – 1943 r. był poniedziałek, temperatura w dzień 24 C.

Po lewej stronie Wisły  mieszkańcy Warszawy od rana słyszeli  huk, odgłosy  strzałów, a nad gettem widać było ciemne smugi dymu płonącego  miasta. Młodziutka dwudziestolatka  Alina Margolis (później Edelman)  była po drugiej stronie muru wśród warszawiaków, na Ochocie .  Choć znajdowała się  w oddaleniu od  swej żydowskiej rodziny i  przyjaciół – czuła się tym bardziej z nimi związana.

Dziś jest tu  z nami obecna w sposób specyficzny – w sztuce: kształcie  i w barwach muralu, który jest efektem twórczego spotkania, współpracy oraz  wymiany pomysłów i energii  dwóch stron – Artysty – Dariusza Paczkowskiegouczniów  Liceum Francuskiego oraz przedszkolaków, którzy rysowali na koniec “gwiazdki dla Aliny”.

Na grobie Marka Edelmana – na Cmentarzu Żydowskim w  Warszawie – jest symboliczny grób jego żony Aliny z napisem: “ PEDIATRA ŚWIATA”.  Na muralu przy ul. Walecznych 4/6  jest  natomiast  upamiętnienie, które możemy  nazwać “ KOBIETA ŚWIATŁA” : Alina w różowych okularach, niebieskiej poświacie, ze świetlistymi pasemkami we włosach, wśród żonkili i gwiazd – emanuje dobrą energią, daje dzieciom siłę, wychodzi z cienia.

Mówimy o tym z ogromną radością i dumą, że w 101 rocznicę swoich urodzin  na dziedzińcu  szkoły francuskiej i polskiego  przedszkola Alina dostała  w prezencie swój mural, barwne upamiętnienie w hołdzie dla Jej zasług.
Dlaczego ona, dlaczego tu, dlaczego przedstawiona w taki sposób-o tym  będą mówić za chwilę uczennice sekcji polskiej z klasy 3éme – Karina Niezabitowska-Gérard i Alicia Grabowski.

Zanim oddamy im głos, chcemy najpierw  wyrazić nasze PODZIĘKOWANIA  dla  zebranych  tu osób, których zaangażowanie, zaufanie i  wsparcie przyczyniły się do tego, że możemy dziś oficjalnie zainaugurować ten mural i wpisać go na listę ciekawych i oryginalnych miejsc w dzielnicy i stolicy.

Słowa uznania kierujemy  przede wszystkim do Artysty i uczniów LFV, którzy z oddaniem doprowadzili prace  do finału oraz do naszej szkolnej sekcji audiowizualnej z prof. Laurent Vavon, dokumentującej to wydarzenie, aby został  po nim ślad.

Oczywiście  nie byłoby tego spotkania, gdyby nasza nowa Dyrektorka  LFV  w osobie pani Anne Lesage nie dała inicjatorkom tego pomysłu (prof.języka polskiego – Annie Ciepierskiej i Barbarze Subko) zielonego światła i  zobaczyła wieloraki sens  tego projektu edukacyjnego.

Słowa podziękowania idą do drugiej Dyrektorki z  sąsiedniego Przedszkola nr 292   pani Barbary Wyszyńskiej – Duch, która od samego przedstawienia pomysłu była mu bardzo przychylna i włączyła się bez wahania razem ze swoim zespołem w działania wokół  Aliny.

Od początku projektowi kibicowało symboliczne “dziecko“ Aliny Edelman – czyli Fundacja

 “ Dajemy Dzieciom Siłę ”( razem z  nieobecną dziś  współzałożycielką  Zofią Winawer, która już w 2016 r. byla w LFV z  premierą filmu  “ Ala z Elementarza” i  ujmującą opowieścią o jej bohaterce). Gorące słowa wdzięczności płyną do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którgo Dział Edukacji  od 9 lat niestrudzenie  w osobie obecnych Moniki Koszynskiej i   Katarzyny Kulinskiej  edukuje uczniów i nauczycieli o bohaterce naszego muralu. Nas też.

Stoen – właściciel ściany -wyraził zgodę (pomoc rzeczniczki – Aleksandry Smolarskiej – Flis) 

Urząd Miasta Dzielnicy i Stolicy  wyjaśnił stronę prawną  przedsięwzięcia (pomagali :  Barbara Brzezińska , Andrzej Opala( rzecznik prasowy z Pragi.)

Projekt od samego początku  wzbudził  też zainteresowanie i zyskał poparcie Ambasady Francji, a  słowa uznania otrzymane od radcy kulturalnego Chappuis  Audelin  i  attaché ds. współpracy edukacyjnej .MORISSET Philippe były tego miłym dowodem.

Szczegolnie wdzięczni  jesteśmy  córce Aliny – pani Annie Edelman – i jej rodzinie,którzy zaszczycili swoją obecnością inauguracjęmimo bardzo napiętego kalendarza swej podróży z Francji do Polski – znaleźli jednak czas, aby być tu z nami.  Łączy nas Pamięć i łączy  Alina.

A od dziś ma ona na Saskiej Kępie, na dziedzińcu polsko- francuskich instytucji  swoje  serdeczne miejsce.  Bienvenue Alina ! 

Anna Ciepierska i Barbara Subko

https://ipragapoludnie.pl/artykul/mural-odsloniety-pamietajmy/1426764

 

https://infowire.pl/generic/release/802366/nowy-mural-w-warszawie-przypomina-o-niezwyklej-alinie-margolis-edelman

 

https://wyborcza.pl/56,140981,29676755,80-rocznica-obchodow-powstania-w-getcie-warszawskim-zdjecia.html

 

Rozmiar czcionki
Kontrast